Food Traceability

FOOD TRACEABILITY платформата е предназначена най-вече за регистрация и достъп до историята на отделните операции при производството на дадена партида от даден хранителен продукт, използваните активи, вложените консумативи и изходни продукти.

FOOD TRACEABILITY позволява на всеки един отделен производител да въведе данни за всяка една дефинирана операция при производството на негов продукт и да регистрира извършването на операциите в процеса на производство на всяка партида от даден продукт.

FOOD TRACEABILITY позволява да се проследи историята на извършването на операциите в процеса на производство на всяка партида от даден продукт, използвайки блокчейн технология, която да осигурява, че данните въведени в платформата остават непроменени във времето.

Какво е блокчейн?

Blockchain

Блокова верига или блокчейн (транслитерация от английски: Blockchain, получено от block (на български: блок) и chain (на български: верига) е метод за съхранение на информация в компютърна мрежа, който представлява непрекъснато растящ списък от компютърни записи, наречени „блокове“, свързани помежду си и кодирани криптографски.

Всеки „блок“ съдържа информация за предходния „блок“ и е удостоверен за време. Това осигурява хронологична цялост („integrity“) на веригата назад до първия „блок“. Тази технология е замислена като гарантираща сигурност чрез самия си дизайн, защото не позволява модифициране на данните. Така в нея могат да се записват трансакции между двама участници по начин, който е устойчив и подлежи на проверка. Типично блоковата верига се съхранява в мрежата в разпределен вид (с физически копия върху отделни компютри) и не съществува едно-единствено „главно копие“. Участниците в мрежата са равноправни (peer to peer) и спазват определен протокол за валидиране на новите „блокове“. Веднъж валидиран и записан, никой „блок“ не може да бъде променян, без да се променят всички следващи го „блокове“.